Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä

Tieteelliset tutkimukset viittaavat siihen, että Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä varsinkin suurina annoksina otettuna. Koska tapauskertomuksia on lukuisia, on välttämätöntä käyttää tätä lääkettä vain lääkärin valvonnassa.
Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä

Viimeisin päivitys: 14 syyskuu, 2021

Väittämä, että Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä, ei ole uusi. Ihmiset, jotka käyttävät näitä kuuluisia “sinisiä pillereitä”, ovat ilmoittaneet oudoista näköoireista. Kaikki osoittaa kuitenkin siihen, että tämä tapahtuu vain, jos potilas ylittää suositellun annoksen.

Saatavilla olevien tietojen mukaan suuret Viagra-annokset voivat aiheuttaa näköhäiriöitä ja jopa pysyviä näköoireita. Niitä ei esiinny kaikilla pillereitä käyttävillä miehillä, mutta suuret annokset ovat riskitekijä kaikille potilaille, jotka käyttävät tätä lääkettä usein.

Asiantuntijoiden on vielä tehtävä lisätutkimuksia. Vaikka on tosiasia, että Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä, niiden laajuutta ja vakavuutta ei vielä tiedetä tarkalleen. Tästä syystä on välttämätöntä, että lääkäri määrää tämän lääkkeen ja seuraa potilasta tarvittaessa.

Puhutaan Viagrasta

Viagra on erektiohäiriöitä korjaava lääke, joka hyväksyttiin lääketieteelliseen käyttöön vuonna 1998. Siitä tuli pian kaikkien aikojen myydyin lääke. Vaikka tätä lääkettä saa myydä vain reseptillä, sitä tarjotaan myös laittomilla markkinoilla.

Viagran vaikuttava aine on sildenafiili. Se tulee 25, 50 ja 100 milligramman suun kautta otettavina tabletteina. Suositeltu annos on 50 milligrammaa päivässä. Vain erityistapaukset vaativat puolikkaan tai kaksinkertaisen annoksen.

Tämän lääkkeen ainetta käytettiin alun perin korkean verenpaineen hoitoon. Mutta asiantuntijat havaitsivat, että se laajensi verisuonia ja aiheutti miehen peniksen valtimoiden rentoutumista, mikä helpotti erektion saamista ja ylläpitämistä. Seksuaalinen stimulaatio on kuitenkin välttämätöntä, jotta sillä olisi tällainen vaikutus.

Tähän mennessä Viagrasta on tehty neljä suurta tutkimusta. Kaikki tutkimukset ovat keskittyneet lääkkeen tehokkuuteen lumelääkkeeseen verrattuna. Kuitenkin, kuten kaikilla muillakin lääkkeillä, sillä on sivuvaikutuksia, joita havaittiin tapausraporttien avulla.

Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä vain yliannostuksessa.
Viagra on lääke. Sellaisena sillä voi olla sivuvaikutuksia.

Tapauskertomukset

Vuonna 2008 tuli ilmi 58-vuotiaan insinööri John Pettigrewin tapaus, joka ilmoitti tähän lääkkeeseen liittyvästä oudosta reaktiosta. Kun hän oli ottanut Viagra -pillerin, hänen näkönsä muuttui siniseksi. Tämä oli ensimmäinen osoitus siitä, että Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä.

Pettigrew’n tapauksesta tuli kuuluisa, kun brittiläinen sanomalehti Daily Mail julkaisi sen. Sen jälkeen monet miehet, joilla oli ollut samanlainen reaktio, alkoivat puhua. Asiantuntijat kuitenkin varmistivat, että tämä vaikutus katoaa 24 tunnin kuluessa eikä johda komplikaatioihin.

Asia näytti ratkaistulta, kunnes Retinal Cases & Brief Reports -lehti julkaisi uuden tapauksen vuonna 2018. 31-vuotiaan miehen näkö oli muuttunut punaiseksi ja pysynyt sellaisena vuoden ajan. Häntä hoidettiin Mount Sinai -sairaalassa New Yorkissa.

Vuonna 2019 Massachusettsin silmä- ja korvasairaala Bostonissa ilmoitti uudesta tapauksesta. Tällä kertaa sairastunut potilas näki outoja muotoja lääkkeen ottamisen jälkeen. Hän näki erityisesti munkin muotoisia täpliä ja lääkäri havaitsi verkkokalvon vaurioita. On epäselvää, parantuiko hän vai ei.

Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä monella tavalla.
Maailmassa on raportoitu useita tapauksia miehistä, joilla on näköongelmia Viagran ottamisen jälkeen.

Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä

Yhteinen tekijä raportoiduissa tapauksissa oli, että miehet olivat ylittäneet suositellun annoskoon. Siksi oletetaan, että Viagra voi aiheuttaa näköhäiriöitä, kun miehet ylittävät suositellun annoksen.

Kokeellisessa silmätutkimuksessa vuonna 2014 tehdyssä tutkimuksessa arvioitiin, että terveet miehet, jotka ottivat 200 milligrammaa Viagraa 100 milligramman enimmäismäärän sijasta, kokivat näköhäiriöitä. Asiantuntijat liittyivät myös pysyviin näkövaurioihin niillä, joilla oli perinnöllinen silmäsairaus.

Lopulta asiantuntijat arvioivat, että yli 100 milligramman annos voi aiheuttaa pysyviä visuaalisia vaikutuksia, kuten värinäköhäiriöitä ja valoherkkyyttä. On myös raportoitu näön hämärtymisestä, epänormaalisti laajentuneista pupilleista ja puna-vihreästä värisokeudesta.

Näitä vaikutuksia ei kuitenkaan esiinny kaikilla miehillä, jotka käyttävät suuria annoksia Viagraa. Kaikki osoittaa siihen, että osa miespopulaatiosta ei omaksu oikein vaikuttavaa ainetta, sildenafiilia, eikä heidän elimistönsä myöskään poista sitä tehokkaasti. Tämän aineen korkea pitoisuus joidenkin miesten veressä johtaa näköhäiriöihin.

Tämä saattaa kiinnostaa sinua...
5 kotitekoista lemmenrohtoa ja niiden vaikutukset
Askel TerveyteenLue se täällä Askel Terveyteen
5 kotitekoista lemmenrohtoa ja niiden vaikutukset

Ihmiset ovat kääntyneet kotitekoisten lemmenrohtojen puoleen kaikkialla maailmassa jo vuosisatojen ajan. Jotkin niistä polveutuvat tuhansien vuosie...



  • Cimas, M., & Cryan, G. (2017). Análisis del consumo de potenciadores sexuales en jóvenes y adultos mayores. In IX Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología XXIV Jornadas de Investigación XIII Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires.
  • Tsertsvadze, Alexander, et al. “Oral sildenafil citrate (viagra) for erectile dysfunction: a systematic review and meta-analysis of harms.” Urology 74.4 (2009): 831-836.
  • Nivison-Smith, Lisa, et al. “Sildenafil alters retinal function in mouse carriers of retinitis pigmentosa.” Experimental eye research 128 (2014): 43-56.
  • Caffaratti, M., and M. C. Briñón. “Uso indebido de sildenafil.” Boletín CIME Nº 33 (2007).