Logo image

Aldous Huxley: ”Kokemus ei ole se, mitä tapahtuu, vaan se, mitä teet tapahtuneella”

3 minuuttia
Aldous Huxley ja kokemuksista oppiminen: hänen kuuluisa lauseensa kannustaa pohtimaan, mitä teemme kokemuksillamme, ilman että oletetaan, että jokaisesta vaikeudesta pitäisi tehdä jotain positiivista.
Aldous Huxley: ”Kokemus ei ole se, mitä tapahtuu, vaan se, mitä teet tapahtuneella”
Julkaistu: 12 lokakuuta, 2026 10:00

”Kokemus ei ole se, mitä sinulle tapahtuu, vaan se, mitä teet tapahtuneella.” Tämä brittiläisen kirjailijan ja Uljas uusi maailma -teoksen kirjoittajan Aldous Huxleyn nimiin liitetty lause tarjoaa erityisen tavan ymmärtää kokemiamme asioita: tapahtuma ja siitä rakentamamme kokemus eivät ole aivan sama asia.

Tämä ei tarkoita, että voisimme hallita kaikkea, mitä tapahtuu, eikä sitä, että tietyllä asenteella voitaisiin muuttaa mikä tahansa vastoinkäyminen positiiviseksi. Tämä ajatus siirtää huomion siihen, mitä tapahtuu sen jälkeen: miten oppia kokemuksista, miten tulkitsemme kokemiamme asioita ja mitä päätöksiä voimme tehdä, kun meillä on jonkin verran liikkumavaraa.

Se, mitä tapahtuu, ei määrää täysin sitä, mitä sen jälkeen tapahtuu

Kaksi ihmistä voi kohdata samanlaisia tilanteita ja tehdä niistä erilaisia johtopäätöksiä. Epäonnistuneen hankkeen edessä joku saattaa ajatella, ettei uudelleenyrittämisessä ole järkeä. Toinen henkilö saattaa analysoida, mikä meni pieleen, pyytää ulkopuolista mielipidettä, muuttaa strategiaansa tai huomata, ettei kyseinen tavoite enää sovi hänen toivomaansa elämään.

Mikään näistä reaktioista ei muuta tapahtunutta. Hanke on edelleen epäonnistunut. Se, mikä muuttuu, on se, miten kukin henkilö sisällyttää tapahtuman omaan tarinaansa ja päättää, mitä tehdä seuraavaksi.

Huxleyn lauseen tulkitseminen kuitenkin lauseeksi ”kaikki riippuu sinusta” olisi liian yksinkertaistavaa. On menetyksiä, ulkoisia olosuhteita ja muiden tekemiä päätöksiä, joita emme voi hallita. Esimerkiksi eron jälkeen ei tarvitse heti vakuuttaa itseään siitä, että ”näin oli parempi”. Joskus ensimmäinen mahdollinen askel on yksinkertaisesti kohdata kipu, levätä tai hakea tukea.

Kokemuksista oppiminen ei tarkoita, että kaikesta pitäisi löytää jotain hyvää

Työpaikan menettäminen voi aiheuttaa huolta, epävarmuutta tai todellisia taloudellisia vaikeuksia. Tämän kokemuksen muuttaminen oppimiseksi ei tarkoita sitä, että teeskentelisimme työpaikan menettämisen olleen positiivista. Se voi tarkoittaa, mikäli mahdollista, seuraavien askelten suunnittelua, tiettyjen taitojen päivittämistä, tukiverkoston hyödyntämistä tai pohtimista, mitkä olosuhteet ovat tärkeitä seuraavassa työpaikassa.

Sama pätee, kun teemme väärän päätöksen. Kiistämättä sen seurauksia voimme kysyä itseltämme, mitä se opetti meille omista rajoistamme, tärkeimmistä tavoitteistamme tai päätöksentekotavastamme. Kokemus saa näin ulottuvuuden, joka ulottuu tapahtuman ulkopuolelle: se sisältää myös sen, mitä teemme siitä saamallamme tiedolla.

Lisäksi virheistä oppiminen voi viedä aikaa. On olemassa tiettyä painetta löytää nopeasti ”opetus” jokaisen vaikeuden takaa, mutta kaikilla kokemuksilla ei ole hyvää puolta, eikä niiden tarvitse välittömästi muuttua henkilökohtaisen kasvun tarinaksi. Mahdollisuus oppia jotain ei myöskään velvoita meitä kiittämään sitä, mikä aiheutti meille pahaa.

5 kysymystä, joiden avulla pohtia, miten toimia kokemusten pohjalta

Kun tilanteen akuutti vaihe on ohi ja on tilaa pohtia asioita, jotkut kysymykset voivat auttaa meitä erottamaan tosiasiat omista tulkinnoistamme ja tunnistamaan, mitä mahdollisuuksia meillä on:

  • Mitä tarkalleen ottaen tapahtui, ilman että siihen vielä lisätään tulkintaa?
  • Mikä osa tästä tilanteesta oli minun hallinnassani?
  • Mitä minun on hyväksyttävä ja mitä voin muuttaa?
  • Mitä tukea tai apua tarvitsen nyt?
  • Mitä haluan tehdä tästä oppimani perusteella tästä lähtien?

Kaikkien vastausten ei tarvitse löytyä heti yhtä aikaa. Yksi kysymys voi jäädä avoimeksi päiviksi, viikoiksi tai pidemmäksi ajaksi ja saada uuden merkityksen olosuhteiden muuttuessa.

Huxleyn pohdinta ei vaadi, että vaikeudet muutettaisiin mahdollisuuksiksi tai että kaikesta tapahtuvasta pitäisi löytää opetus. Sen arvo piilee siinä, että se muistuttaa meitä siitä, ettei yksittäinen tapahtuma aina määrää sitä, mitä teemme sen jälkeen. Toisinaan meillä on paljon liikkumavaraa toimia, toisinaan se on vähäistä tai avautuu vähitellen. Kokemuksesta oppiminen voi tarkoittaa myös tapahtuneen hyväksymistä, avun pyytämistä, päätöksen muuttamista tai sen valitsemista, mikä on seuraava askel, kun olemme valmiita.

Tämä teksti on tarkoitettu vain tiedoksi eikä se korvaa ammattilaisen konsultaatiota. Jos sinulla on kysyttävää, konsultoi asiantuntijaasi.